Make Me Diet

Dietetyk za granicą – jak przygotować się do wyjazdu?

Dietetyk za granicą

Sprawdź, na co musi być przygotowany dietetyk za granicą. Poznaj wskazówki, jak przygotować się do pracy w innym kraju, aby nic cię nie zaskoczyło!  

Regulacje prawne dotyczące uznania polskiego dyplomu dietetyka za granicą

Przy wyjeździe za granicę może pojawić się przede wszystkim problem uznawalności polskiego dyplomu i świadectw poświadczających zdobytą wiedzę i kwalifikacje. Dokumenty wydane w Polsce uznawane są za granicą na mocy umów międzynarodowych zawartych z danych krajem lub na podstawie przepisów obowiązujących w konkretnym państwie. Proces nostryfikacji dyplomu dietetyka w każdym kraju jest inny, dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe i rozpoczęciu pracy ważne jest, aby sprawdzić na stronie organizacji rządowych, jakie dokumenty należy sporządzić i gdzie można złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji.  

Praca dietetyka w Wielkiej Brytanii

Z wywiadu przeprowadzonego z Kingą Topolowską, który został opublikowany na stronie dietetycy.org.pl dowiedzieć się można, że dietetycy, którzy ukończyli studia na polskich uczelniach wyższych rozpoczynając pracę w Wielkiej Brytanii muszą przejść proces nostryfikacji dyplomu przez NARIC (National Academic Recognition and Information Centre), jak i przez HCPC (The Health and Care Professions Council). Ponadto sprawdza się zrealizowane przedmioty oraz materiał z tym, co jest wymagane przez BDA (British Dietetic Association). 

Nauka języka branżowego 

Komunikatywna znajomość języka obcego może być niewystarczająca, aby przeprowadzać wywiady żywieniowe i prowadzić konsultacje dietetyczne za granicą. Zwróć uwagę na naukę języka branżowego, aby poznać specjalistyczne słownictwo używane w branży medycznej. Pozwoli ci to przeprowadzić kompleksową edukację żywieniową i znacznie ułatwi komunikację z pacjentem jak i pozostałymi członkami zespołu terapeutycznego. 

Program do układania jadłospisów w języku obcym

Zwróć uwagę, aby program dietetyczny, z którego korzystasz, umożliwiał tworzenie jadłospisu w kilku językach. Przyspieszy to pracę oraz komunikację z pacjentem. Wszystkie treści możesz tworzyć w języku obcym oraz automatycznie generować materiały dla pacjentów. Z pewnością przyda się program dla dietetyków po angielsku (tutaj proponuję podlinkować artykuł o Programie dla dietetyków po angielsku – link wewnętrzny) – umożliwi Ci to Make Me Diet. W naszym programie możesz pracować nie tylko w języku polskim, ale również angielskim, hiszpańskim i francuskim

Lokalna kuchnia i produkty

Produkty, z których korzystasz, układając jadłospisy w Polsce nie zawsze sprawdzą się u zagranicznych podopiecznych. Każdy kraj charakteryzuje się inną kuchnią – tradycyjnymi potrawami, sezonowością poszczególnych produktów i ofertą handlową. Układając jadłospisy za granicą warto zapoznać się z produktami oferowanymi w danym kraju, aby plany żywieniowe były jak najbardziej dopasowane do pacjentów i ich preferencji kulinarnych.

Podsumowanie

Wyjeżdżając za granicę warto zapoznać się z procesem nostryfikacji dyplomu w danym państwie, pomyśleć o kursie z języka branżowego, zaopatrzyć się w program do układania diet w języku obcym oraz poznać lokalną kuchnię.