Interesuje Cię praca dla dietetyka? Wchodzisz na rynek pracy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź gdzie i jak szukać pracy w zawodzie dietetyka. Poznaj wskazówki, które przyciągną uwagę przyszłego pracodawcy.
Praca dla dietetyka
Osoby kształcące się w zawodzie dietetyka wbrew pozorom mają całkiem spory wybór miejsc, w których mogą znaleźć zatrudnienie. Nawet jeśli nie znajdziesz ofert pracy dla dietetyka na znanych portalach takich jak OLX czy Pracuj.pl nie rezygnuj z poszukiwania pracy w zawodzie. Taka sytuacja może zmusić Cię do większej kreatywności i wzięcia spraw w swoje ręce, ale zdecydowanie warto podjąć się tego zadania.
Gdzie mogą pracować dietetycy?
- Własna praktyka dietetyczna – świetna opcja dla przedsiębiorczych
- Własny gabinet w formie franczyzy
- Własna praktyka online
- Praca w gabinecie dietetycznym
- Praca w cateringu dietetycznym
- Blogger/influencer
- Praca w firmie IT (świetnym przykładem jest program dla dietetyków Make Me Diet)
- Praca w publicznych placówkach – sanepid, przedszkola, szkoły i żłobki, szpitale, przychodnie
- Praca naukowa na uczelni
- Prowadzenie szkoleń dla korporacji i różnych klientów
- Praca w firmie szkoleniowej
- Praca dla czasopisma branżowego lub mediów internetowych (pisanie artykułów)
- Nauczyciel w szkole np. szkole policealnej
- Pracownik w dużych firmach zajmujących się np. żywnością medyczną
- Przedstawiciel medyczny
- Tworzenie etykiet produktów dla firm i obliczanie wartości odżywczych
- Praca na siłowni lub w SPA
Każda firma lub placówka, która ma związek z żywieniem, może być potencjalnym miejscem zatrudnienia dla dietetyka.
Jak wyróżnić się na rynku pracy?
Pokaż potencjalnemu pracodawcy, jaką wartość możesz wnieść do jego firmy
Zbyt często widzi się, że dietetycy aplikujący na dane stanowisko pracy piszą i mówią sporo o sobie, natomiast rzadko wspominają o tym, jaką wartość mogą wnieść do firmy, do której aplikują o pracę. Podkreślając cechy, które przyniosą korzyść firmie z pewnością, przyciągniesz uwagę przyszłego pracodawcy i pokażesz, że to właśnie ty powinieneś z nim pracować.
Nie czekaj na oferty pracy
Pisz śmiało do potencjalnych pracodawców i zaoferuj im swoją pomoc w konkretnych czynnościach. Kontakt do firm możesz pozyskać na stronie internetowej placówki czy serwisach takich jak LinkedIn. Nie bój się chodzić i dopytywać o oferty bezpośrednio do firm, może akurat spotkasz przyszłego pracodawcę i zainteresujesz go swoją osobą. Nawet jeżeli dana firma nie zatrudnia pracowników w danym momencie, jest spora szansa, że da Ci znać, gdy będzie prowadziła rekrutację.
Zadbaj nie tylko o CV
Warto wiedzieć, że coraz częściej niektóre firmy CV traktują jako dodatek. Dla nich ważniejsze będzie napisanie listu motywacyjnego lub pokazanie swoich umiejętności. Warto więc już na studiach pomyśleć o stworzeniu swojego portfolio, w którym zamieścisz przygotowane jadłospisy, artykuły z branży dietetycznej czy case study pacjentów, z którymi miałeś okazję współpracować np. na praktykach zawodowych.
Zainwestuj w rozwój kompetencji miękkich
Niezależnie, czy aplikujesz na stanowisko dietetyka w szpitalu, czy w firmie IT, to kompetencje miękkie w pracy będą równie ważne. Praca dietetyka to zazwyczaj praca z ludźmi. Umiejętność zarządzania czasem, pozytywne nastawienie i komunikatywność to cechy, które przydadzą się w każdej firmie.
Znaj swoją wartość
To pracodawcy zazwyczaj pytają, jakie chcesz otrzymać wynagrodzenie. Warto przygotować się na to pytanie i nie dać się zaskoczyć. Rozeznaj się w cenach, jakie panują na rynku pracy. Twoja wiedza i umiejętności są cenne – nie zaniżaj ich wartości.
Rozwijaj się i podnoś swoje umiejętności
Pamiętaj, że koniec studiów nie wiąże się zakończeniem edukacji. Pomyśl o kursach, które poszerzą Twoją wiedzę. Dietetyka to nauka, która się ciągle rozwija, dlatego warto być na bieżąco z nowościami z branży.
Podsumowanie
Branża dietetyki w Polsce prężnie się rozwija, więc należy mieć na uwadze, że pracy w zawodzie dietetyka będzie coraz więcej. Nie należy ograniczać się do szukania pracy na znanych platformach z ogłoszeniami, a wykazać się własną inicjatywą i kreatywnością. Chcąc wyróżnić się na rynku pracy, warto tworzyć portfolio oraz pisać i mówić o sobie językiem korzyści przedstawiając pracodawcy nasze mocne cechy, które będą wartością dla firmy, w której chcemy pracować.